spot_img
Tuesday, July 16, 2024
spot_img
HomeDünyaEuro 2024: takımlar, format ve tam maç programı hakkında taraftar rehberi

Euro 2024: takımlar, format ve tam maç programı hakkında taraftar rehberi

-

Euro 2024: takımlar, format ve tam maç programı hakkında taraftar rehberi

14 Haziran’da başlayacak turnuva öncesinde Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası hakkında bilmeniz gereken her şey.

Euro 2024’te kullanılacak maç topu, turnuvanın 10 sahasından biri olan Stuttgart Arena’nın dışında sergileniyor [Robin Rudel/Reuters]

  • UEFA Euro 2024 turnuvası Almanya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve 14 Haziran’da başlayacak, final ise 14 Temmuz’da gerçekleşecek.
  • Turnuvanın açılış maçında Almanya, 14 Haziran’da Münih’te İskoçya ile karşılaşacak.
  • Euro 2024 finali 14 Temmuz’da başkent Berlin’de oynanacak.
  • Etkinlik için Almanya genelinde on şehir seçildi: Berlin, Köln, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Leipzig, Münih ve Stuttgart.
  • Toplamda 51 maç oynanacak turnuvaya altı gruba ayrılan 24 takım katılacak.
  • Turnuvanın grup aşaması 26 Haziran’a kadar devam edecek ve 16 takımın yer aldığı eleme aşaması 29 Haziran Cumartesi günü başlayacak.
  • Eleme aşamasına geçebilmek için ülkelerin otomatik olarak gruplarını ilk ikide bitirmeleri gerekirken, üçüncü sırada bitiren dört ülke de ilerleyecek.

Euro 2024’ün takımları, grupları, maç fikstürleri, başlama saatleri ve mekanlarıyla ilgili detaylar şöyle:

Gruplar ve ekipler

⚽ Grup A: Almanya, İskoçya, Macaristan, İsviçre
⚽ B Grubu: İspanya, Hırvatistan, İtalya, Arnavutluk
⚽ Grup C: Slovenya, Danimarka, Sırbistan, İngiltere
⚽ D Grubu: Polonya, Hollanda, Avusturya, Fransa
⚽ E Grubu: Belçika, Slovakya, Romanya, Ukrayna
⚽ F Grubu: Türkiye, Gürcistan, Portekiz, Çek Cumhuriyeti

Biçim

Takımlar, her biri dörder takımdan oluşan altı gruba ayrılacak. Her gruptan ilk iki takım ve en iyi üçüncü sıradaki dört takım, son 16 turuna yükselecek.

Son 16 turunun galipleri çeyrek finale, ardından yarı finale ve finale yükselecek.

Eleme aşamasında, eğer maç normal oyun süresinin sonunda eşitlikle sonuçlanırsa, uzatmalar (her biri 15 dakikalık iki devre) oynanacaktır. Uzatma süresinin sonunda eşitlik devam ederse maçın kaderi penaltı atışlarıyla belirlenecek.

Al Jazeera’nın, tüm başlama saatlerini, mekanları ve gerçek zamanlı gol güncellemelerini içeren, Euro 2024 maç programının tamamını listeleyen özel bir fikstür sayfası vardır.

İNTERAKTİF - UEFA Avrupa Takımları-1717665555

Maç Programı

⚽ Grup Aşaması

14 Haziran

Grup A: Almanya vs İskoçya (Münih Futbol Arenası, Münih, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

15 Haziran

Grup A: Macaristan – İsviçre (Köln Stadyumu, Köln, 15:00 yerel/13:00 GMT)
Grup B: İspanya – Hırvatistan (Olympiastadion, Berlin, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup B: İtalya – Arnavutluk (BVB Stadyumu, Dortmund, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

16 Haziran

Grup D: Polonya – Hollanda (Volksparkstadion, Hamburg, 15:00 yerel/13:00 GMT)
Grup C: Slovenya – Danimarka (Stuttgart Arena, Stuttgart, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup C: Sırbistan – İngiltere (Arena AufSchalke, Gelsenkirchen, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

17 Haziran

Grup E: Romanya – Ukrayna (Münih Futbol Arenası, Münih, 15:00 yerel/13:00 GMT)
Grup E: Belçika vs Slovakya (Frankfurt Arena, Frankfurt, 18:00 yerel 16:00 GMT)
Grup D: Avusturya – Fransa (Düsseldorf Arena, Düsseldorf, 21:00 yerel 19:00 GMT)

18 Haziran

Grup F: Türkiye – Gürcistan (BVB Stadyumu, Dortmund, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup F: Portekiz – Çek Cumhuriyeti (Leipzig Stadyumu, Leipzig, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

19 Haziran

Grup B: Hırvatistan – Arnavutluk (Volksparkstadion, Hamburg, 15:00 yerel/13:00 GMT)
Grup A: Almanya – Macaristan (Stuttgart Arena, Stuttgart, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup A: İskoçya – İsviçre (Köln Stadyumu, Köln, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

20 Haziran

Grup C: Slovenya – Sırbistan (Münih Futbol Arenası, Münih, 15:00 yerel/13:00 GMT)
Grup C: Danimarka – İngiltere (Frankfurt Arena, Frankfurt, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup B: İspanya – İtalya (Arena AufSchalke, Gelsenkirchen, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

21 Haziran

Grup E: Slovakya – Ukrayna (Düsseldorf Arena, Düsseldorf, 15:00 yerel/13:00 GMT)
Grup D: Polonya – Avusturya (Olympiastadion, Berlin, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup D: Hollanda – Fransa (Leipzig Stadyumu, Leipzig, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

22 Haziran

Grup F: Gürcistan vs Çek Cumhuriyeti (Volksparkstadion, Hamburg, 15:00 yerel/13:00 GMT)
Grup F: Türkiye – Portekiz (BVB Stadyumu, Dortmund, 18:00 yerel 16:00 GMT)
Grup E: Belçika – Romanya (Köln Stadyumu, Köln, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

23 Haziran

Grup A: İsviçre – Almanya (Frankfurt Arena, Frankfurt, yerel saat 21.00/19:00 GMT)
Grup A: İskoçya – Macaristan (Stuttgart Arena, Stuttgart, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

24 Haziran

Grup B: Hırvatistan – İtalya (Leipzig Stadyumu, Leipzig, yerel saat 21.00/19.00 GMT)
Grup B: Arnavutluk – İspanya (Düsseldorf Arena, Düsseldorf, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

25 Haziran

Grup D: Hollanda – Avusturya (Olympiastadion, Berlin, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup D: Fransa – Polonya (BVB Stadyumu, Dortmund, 18:00 yerel 16:00 GMT)
Grup C: İngiltere – Slovenya (Köln Stadyumu, Köln, yerel saat 21.00/19:00 GMT)
Grup C: Danimarka – Sırbistan (Münih Futbol Arenası, Münih, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

26 Haziran

Grup E: Slovakya – Romanya (Frankfurt Arena, Frankfurt, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup E: Ukrayna – Belçika (Stuttgart Arena, Stuttgart, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Grup F: Çek Cumhuriyeti – Türkiye (Volksparkstadion, Hamburg, yerel saat 21.00/19.00 GMT)
Grup F: Gürcistan vs Portekiz (Arena AufSchalke, Gelsenkirchen, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

27 ve 28 Haziran’daki dinlenme günleri

Almanya'da futbol stadyumunun üzerinden uçak uçtu.
Frankfurt’taki Deutsche Bank Park, Euro 2024’e ev sahipliği yapacak 10 stadyumdan biri [Kirill Kudryavtsev/AFP]

⚽ Son 16 Turu

29 Haziran

2A ve 2B (Olympiastadion, Berlin, 18:00 yerel/16:00 GMT)
1A ve 2C (BVB Stadyumu, Dortmund, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

30 Haziran

1C ve 3D/E/F (Arena AufSchalke, Gelsenkirchen, 18:00 yerel/16:00 GMT)
1B ve 3A/D/E/F (Köln Stadyumu, Köln, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

1 Temmuz

2D ve 2E (Düsseldorf Arena, Düsseldorf, 18:00 yerel/16:00 GMT)
1F ve 3A/B/C (Frankfurt Arena, Frankfurt, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

2 Temmuz

1E ve 3A/B/C/D (Münih Futbol Arenası, Münih, 18:00 yerel/16:00 GMT)
1D ve 2F (Leipzig Stadyumu, Leipzig, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

3 ve 4 Temmuz’daki dinlenme günleri

⚽ Çeyrek finaller

5 Temmuz

Çeyrek Final 1 (Stuttgart Arena, Stuttgart, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Çeyrek Final 2 (Volksparkstadion, Hamburg, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

6 Temmuz

Çeyrek Final 3 (Düsseldorf Arena, Düsseldorf, 18:00 yerel/16:00 GMT)
Çeyrek Final 4 (Olympiastadion, Berlin, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

7 ve 8 Temmuz’daki dinlenme günleri

⚽ Yarı finaller

9 Temmuz

Yarı Final 1 (Münih Futbol Arenası, Münih, yerel saat 21.00/19:00 GMT)

10 Temmuz

Yarı final 2 (BVB Stadyumu, Dortmund, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

11, 12 ve 13 Temmuz’daki dinlenme günleri

⚽ Final

14 Temmuz

Final (Olympiastadion, Berlin, yerel saat 21.00/19.00 GMT)

Berlin Olympiastadion'un geniş görünümü.
Berlin Olympiastadion, 14 Temmuz 2024’te Euro 2024 finaline ev sahipliği yapacak [Annegret Hilse/Reuters]

Al Jazeera’nin özel Euro 2024 turnuva sayfasında tüm maç tahminleri ve canlı metin yorumlarıyla aksiyonu takip edebilir, grup sıralamaları ve gerçek zamanlı maç sonuçları ve programlarıyla güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
Saçınızda Kahve Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Latest posts